The relationship between the number of pounds (lb) of peppers and the
total cost in dollars is shown in the graph. What is the unit price of
peppers?

(Brainly this isn't a quiz for me so don't at me) ​

The relationship between the number of pounds lb of peppers and thetotal cost in dollars is shown in the graph What is the unit price ofpeppersBrainly this isnt class=

Respuesta :

Answer:   3 dollars per pound

Explanation:

The unit price is the price of 1 unit, in this case one pound. So we locate x = 1 on the x axis, draw a vertical line upward til we get to the diagonal line, and then draw a horizontal line until we reach the y axis. You should arrive at y = 3.

Answer:

3$/1lb

Step-by-step explanation:

thats the answerrrr