Mickey used these calculations to find how much he would spend on 7 cartons of eggs, if 12 cartons of eggs cost $22.20. Describe his error.


12 cartons(÷22.20)
$22.22(÷22.20)


Unit price = $0.54
$0.54(7) = $3.78
Answer ; Mickey set up the equivalent rate wrong. The cartons of eggs should be in the denominator, because you need to find the unit price for 1 carton of eggs.